ITC / Struktura / Zakłady / Zakład Chłodnictwa i Energetyki Budynku / Aktualności Chłodnicze / Rok 2010 / Dom bardziej niż pasywny - dom ZERO+

2010-08-26: Dom bardziej niż pasywny - dom ZERO+

Żródło: www.danfoss.com

Danfoss zaprezentował pierwszy dom w Danii, który produkuje więcej energii niż sam zużywa. Budynek znajduje się w miejscowości Sønderborg. Nazwany został domem ZERO+. Jest częścią projektu ProjectZero, który ma sprawić, że w 2029 roku miejscowość Sønderborg będzie neutralna pod względem emisji CO2.

Urządzenia i instalacje dostarczają do budynku świeże powietrze, ciepło geotermalne oraz prąd elektryczny. Budowa tego domu jest wynikiem współpracy kilku firm specjalizujących się w budowie budynków i instalacji energooszczędnych.

Produkcja prądu
Prąd jest wytwarzany dzięki 46m2 powierzchni ogniw fotowoltanicznych znajdujących się na dachu. Ogniwa dostarczone są przez firmę Schüco, rodzaj ogniw to SPV 175 SME-1, monocrystalline, natomiast sprawność to 13.7%. Ogniwa skierowane są na południe. W ciągu pierwszego roku użytkowania domu uzyskano 5160 kWh, jednakże należy zwrócić uwagę, że przez 2,5 miesiąca ogniwa były całkowicie pokryte śniegiem. Zużycie prądu elektrycznego rodziny mieszkającej w tym domu wyniosło w ciągu pierwszego roku 5133 kWh. Ogniwa znajdują się na dachu 10 cm od jego powierzchni - co powoduje, że nagrzane ogniwa nie przekazują ciepła do struktury dachu.

Oszczędność energii
Dom może być nazywany domem produkującym energię przede wszystkim dlatego, że ma dość sporą powierzchnię ogniw fotowoltanicznych. Jednakże także wewnętrzne zużycie energii jest tutaj bardzo istotne. Dom zaprojektowany został jako bardzo komfortowy - powierzchnia mieszkalna to aż 200 m2. Większość instalacji do ogrzewania domu i dostarczania energii jest dostarczona przez firmę Danfoss. A wchodzi w to: instalacja klimatyzacyjna z odzyskiem ciepła, gruntowa pompa ciepła - dostarczająca ciepło na potrzeby grzewcze oraz ciepłej wody użytkowej, oraz inwerter dla systemu słonecznego.

Izolacja
Dom został zaprojektowany jak dom pasywny metodą "linia ołówka" (line of the pencil). Oznacza to, że można narysować ciągłą linie po warstwie izolacji w koło budynku. Takie rozwiązanie powoduje, że nie powinny występować mostki cieple i inne osłabienia izolacji. Ściany zewnętrzne są zbudowane z lekkich materiałów, natomiast ściany wewnętrzne z bardzo ciężkich. Pozwala to akumulować ciepło wewnątrz budynku a jednocześnie zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną pomiędzy pomieszczeniami.

Klimatyzacja
Ponieważ dom jest bardzo dobrze zaizolowany (także bardzo szczelne okna), wymagana jest wentylacja mechaniczna, aby utrzymać w pomieszczeniach jakość powietrza. Wentylacja połączona jest z systemem ogrzewania w celu uzyskania jak najlepszych osiągów pomp ciepła. Latem wentylacji chłodu dostarcza także pompa ciepła. Dodatkowo system wentylacji jest wyposażony w wymiennik odzysku ciepła. Pompa ciepła gruntowa z wymiennikiem o długości około 100m. W budynku znajduje się ogrzewanie podłogowe, co powoduje, że woda musi być podgrzewana do zaledwie 23-27 stopni. Ogrzewanie podłogowe znane jest z tego, że ma dość długi czas reakcji na zmianę temperatury. Tutaj jednak zastosowano odpowiednie materiały podłogi i system sterowania SpeedUp, co sprawiło, że średnia reakcja na zmianę nastawy to zaledwie 15 minut.

Pasywne ogrzewanie słoneczne
Bezpośrednie wykorzystanie promieniowania słonecznego do ogrzewania budynku (akumulacja w ścianach i akumulacja przez okna w ścianach wewnętrznych) jest ograniczone. Zimą całą energia słoneczna jest jak najbardziej pożądana, jednak latem energii słonecznej w źle zaprojektowanym budynku może być za dużo - i może się okazać, że zużywana jest dość spora energia na ochłodzenia powietrza wewnątrz. W tym budynku założono, że temperatura latem w budynku nie powinna przekraczać 25oC przez czas dłuższy niż 10%.